Author Message

The Outlandish Forum Index -> Meclis-i Kelam -> maneviyat adina

hiraanurr
Posted: Tue Dec 02, 2008 3:10 pm Reply with quote
Active Member Active Member
ewettt maddi şeyler adına nefsimiz adına çok konuşuyoruz biraz da maneviyat adına konuşsak diye düşündüm.mesela nasıl daha derin düşünebiliriz kul olma konusunda?birbirimize farklı ufuklar açsak ii olur sanki Smile
sizce dini oğeler içermeyen şarkılar bizden birşeyler gotürür mü?

Posted: Tue Dec 02, 2008 7:01 pm Reply with quote
Golden Member Golden Member
Gender: None specified Joined: 02 Jun 2007 Posts: 1339 Location: istanbul//turkey
hiraanur kul duyarlılığından otürü seni takdir ediyorum
(nasıl bir cümle bu Smile ) rabbimden razı olsun.doğrusun boş konuşuyoruz bazen hakkaten..

lakin konuya fena yerden dalış yapmışsın zannımca.
dini oğeler içermeyen şarkılar haricinde şarkı ,türkü'nün helalliği tartışılan bir konu.iç ferahlatan açıklamalardan faidelenerek dinlenebilecek müziklerin muhtevası şu şekilde sayılabilir

1- Müziğin, insanları Allah yolundan alıkoymaması.
2- Din ve dince mukaddes kabul edilen şeyleri alay konusu etmemesi.
3- Dini sorumluluk ve görevleri ihmal edecek seviyede olmaması.
4- Dini değerlere aykırı konularda propoganda özelliği taşımaması.
5- Söz veya icrâsında yalan, iftira, zinaya teşvik gibi dince yasaklanan husus­ların yer almaması.
6- İbadet gibi telakki edilmemesi.
7- Kur'ân okuma ve dinleme kültürünün önüne geçmemesi.
8- İnsanları nefsânî arzularına esir edecek bir icra, muhteva ve seviyede olma­ması.
9- insanları dini ya da dünyevî faydalardan tamamen uzak bir şekilde faydasız şeylerle meşgul etmemesi.
10-Maddi ya da manevi her hangi bir zarar unsuru taşımaması.
kaynakım:http://www.suleymaniyevakfi.org/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=43
dini ogeler içermeyen şarkı derken yukarda belirtilen ozelliklerden taşıyorsa dinlenmemelidir şu aralar Losing My Religion'a takmış bir insan olarak bunu benim soylemem ne kadar doğrudur dersek edebi edebsizden ogreniyorum diye bir çıkar yol bulunabilir belki

ama insana ait halleri tasvir eden şarkılar bizden ne gotürebilir ki hepsi bizde var zaten ,bizi bize anlatıyor sadece.ayrıca dini olmasa bile doğruluktan ,adaletten bahseden sarkılarda var en güzelinden

son olarak dini olmayan diye başlarsak cümleye bunun dini olmayan kitabı ,filmi vesairesi çoktur..bunlara kapmızı kapamak bir kurtuluş mudur değil midir ayrı konu?

en son olarak da baktığımız her şey de O'nu gorebildiğimiz kıvama geldiğimiz vakit boyle sorunlar tamamen ortadan kalkacak diye düşünüyorum.goremiyorsak bile aramaya devam diyerekten cümlelerimi noktalıyorum.dağınık bir zihinle yazdığım dağınık cümlelerle aklınızı ve konuyu dağıtmamayı umuyorum

Posted: Thu Dec 04, 2008 4:50 pm Reply with quote
öncelikle ilgin için saolasın kaf Smile
kaf_dagli wrote:

lakin konuya fena yerden dalış yapmışsın zannımca.

farkındayım çok fena yerden daldığımın fakat bu konuda tereddütlerim olunca faydayı burdan dalmakta buldum...
kaf_dagli wrote:

1- Müziğin, insanları Allah yolundan alıkoymaması.
2- Din ve dince mukaddes kabul edilen şeyleri alay konusu etmemesi.
3- Dini sorumluluk ve görevleri ihmal edecek seviyede olmaması.
4- Dini değerlere aykırı konularda propoganda özelliği taşımaması.
5- Söz veya icrâsında yalan, iftira, zinaya teşvik gibi dince yasaklanan husus­ların yer almaması.
6- İbadet gibi telakki edilmemesi.
7- Kur'ân okuma ve dinleme kültürünün önüne geçmemesi.
8- İnsanları nefsânî arzularına esir edecek bir icra, muhteva ve seviyede olma­ması.
9- insanları dini ya da dünyevî faydalardan tamamen uzak bir şekilde faydasız şeylerle meşgul etmemesi.
10-Maddi ya da manevi her hangi bir zarar unsuru taşımaması.
kaynakım:http://www.suleymaniyevakfi.org/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=43

bu kriterleri esas alırsak zaten ortada dinlenecek çok fazla şarkı da kalmaz sanırım

kaf_dagli wrote:

en son olarak da baktığımız her şey de O'nu gorebildiğimiz kıvama geldiğimiz vakit boyle sorunlar tamamen ortadan kalkacak diye düşünüyorum.

zaten bunu bir başarabilsek dediğin gibi ortada hiç bi sorun kalmaz zaten ama kanımca ben bu kıvamın çok çok uzağındayım...
Allah razı olsun kaf kardeş pratik çözüm becerinle sorunu hallediverdin hemencik Smile

Posted: Fri Dec 05, 2008 4:49 pm Reply with quote
Gender: None specified Joined: 02 Jun 2007 Posts: 1339 Location: istanbul//turkey
rica ederim hiraanurr güzel bir başlık ve güzel bir konuydu..

müzik olayı karışık hakikaten teravih'den sonra getirilen salavatı bile ritimsiz ,düz bir şekilde soylemek gerek diyen gorüşler var hatta bi sohbet esnasında telefon çalmıştı ve hoca -telefonunuz müzikli çalmasın demişti nasıl çalacaksa

günümüzde bilhassa gençlerin ortak noktaları müzik..yani bir gencin dikkatini müzikle fevkalade çekebilirsiniz dine davette de bunun onemi yadsınamaz..yanlış hatırlamıyorsam kilise gençleri çekmek için rap grupları kurmuştu dünya da hal boyle iken yukardaki tutum çok tuhaf kalıyor...

tabi bunların hepsi bence. olayın derinlemesi hakkında pek bi malumatım yok ama müslüman olarak her şeyimize dikkat ettiğimiz gibi dinlediğimiz müzikte de seçici olmalıyız

Posted: Sat Dec 06, 2008 3:05 pm Reply with quote
kaf_dagli wrote:

günümüzde bilhassa gençlerin ortak noktaları müzik..yani bir gencin dikkatini müzikle fevkalade çekebilirsiniz dine davette de bunun onemi yadsınamaz..yanlış hatırlamıyorsam kilise gençleri çekmek için rap grupları kurmuştu dünya da hal boyle iken yukardaki tutum çok tuhaf kalıyor...
buna kesinlikle katılıyorum...0l.da bu konuda fevkalade başarılı işler yapıyo Smile

Posted: Sun Dec 07, 2008 1:11 pm Reply with quote
Silver Member Silver Member
Gender: Female Joined: 28 Apr 2008 Posts: 781 Location: turkey
saolasın hiranur cok güzel bi konu
yanlız ben maalesef bole düşünmüorm müzik dinlemeyi çok seven biri olarak bu konuda çok araştırma yaptım,bilene sordum ve hiçbiri bana olumlu bişe soylemedi müzige en iimser bakan sadece vurmalı calgılara olur dio eet müzikle ol'un yaptıı gibi çok güzel şeyler anlatılabilir belki ama ne biliyim yine de haram bi yolla helale gidilmez die düşünüorm bu konuya cevaz vermeyen bi alime sormuşlar-kusura bakmayın ismini hatırlayamıorm- "elimize küçük bi sopa alıp ritim tutsak bişi olur mu?" ve o alim de demiş ki "nie yapıosun?" yani bu derece katı olanlar var ve bence bi müslümanın şüpheli şeylere yaklaşmaması lazım günümüzde bu ne kadar mümkün bilmiorm ama "artık herkes yapıo, yapmayan mı var" anlayışınn bir müslümana yakıştıını düşünmüorm eet belki müzik gençleri cezbetmede çok etkili bi yontem ama bence baska yollar da denenmeli direkt müzik oldu müzii kullanalım dememek gerekio bence
yanlış anlamayın beni ben de müzik dinliorm ki burda olmamın da en büyük sebebi müzik ama bi günah işlemek var bi de yaptığı şeyin günah olmadıını soylemek var yani ben müziin haram olduunu düşünüorm ama eet dinliyorm daa once biri mp3 haram mı die sormustu ve ona da aynı cevabı vermistm sanırsam:)eet biliorm ama yapıorm maalesef Allah sonumuzu hayretsin!

kaf_dagli
Posted: Sun Dec 07, 2008 3:03 pm Reply with quote
Quote:
bi günah işlemek var bi de yaptığı şeyin günah olmadıını soylemek var

ikincisi cehenneme hoşgeldiniz zaten Twisted Evil Smile Allah korusun.

konu hakkında ben de bir çok görüş dinledim olumlu şeyler soyleyen olduğu gibi olumsuz şeyler soyleyenler de oldu.lakin olumsuz şeyler soyleyenlerden bazıları -ama bu konuda şoyle bi rivayet var dediğin vakit dinlemeden direkt -uyydurma onların hepsi -diye kestirip atan bir zihniyete sahip

http://www.suleymaniyevakfi.org/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=43

linkin faydalı olacağını düşünüyorum müziği tamamen haram,tamamen mübah bir kısmını helal bir kısmını mübah kılan islam alimlerinin dayandıkları delillerle beraber vermişler biraz uzun okumaktan sıkılırsan da benim ikna olduğum gorüşü soyleyeyim:

Kuran'da müziğin direk haram olduğunu soyleyen bir ayet yok hadisler de kesin bir yasak yok
Allah Teala şöyle buyurmaktadır:
“O size –zorda kaldığınız durumlar müstesna- neyi haram kılmışsa açık açık anlatmıştır.” (En’am, 6/119)

Peygamberimiz de şöyle buyurmuştur: “ Helal bellidir, haram da bellidir.” (Buhari, İman, 39, Büyu’, 2; Müslim, Müsakat, 107; Ebu Davud, Büyu’, 3; Tirmizi, Büyu’, 2; Nesai, Büyu’, 2; İbn Mace, Fiten, 14)

“İmam Gazzâlî, Kemâlüddin İbn Hümâm, Abdülganî Nablusî, İbn Âbidîn, Takiyyüddin Sübkî, Remlî, İbn Hazm ve Şevkânî gibi diğer bir kısım alimler müzikle ilgili hadisleri yorumlamışlardır. Yapılan yorumlar özetle şöyledir: Hadislerin ana konuları içkili, kadınlı, içinde birçok haramın işlendiği meyhâne eğlencelerinden (lehv) oluşmaktadır. Bu da gerek çalgı aletleri gerekse diğer müzik çeşitlerinin haram olması, aletlerin ve müziğin kendileri ile ilgili bir husus olmayıp, bunlarla haram işlenmesi ya da haram işlenen ortamlarda çalınmalarından dolayıdır. Dolayısıyla bu âletler helal ve mübah eğlencelerde, içine başka bir haram karıştırılmadan kullanılırsa caizdir. Beraberinde başka haramlar işleniyorsa, "harama sebep olan şeyin kendisi de haram olur" kuralı gereği caiz olmazlar.” (Gazzâlî, ihyâ, VI, 142-144; İbn Hümâm, Fethu'l-Kadir, VI, 482; Nablusî, Îdâhû'd-Delâlât, Süleymaniye Ktp., Esat Ef., nr., 1762/1, vr., 7a-b, 8a-b, 9a, 11a, 27a, 28a; İbn Âbidîn, Hâşiyet-ü Reddi'l-Muhtâr, V, 305, 307; Şevkânî, Neylü'l-Evtâr, VIII, 113-119; Sübkî,Tekmile, XX, 230; Remlî, Nihâyetü'l-Muhtâc, VIII, 298; Muhallâ, VII, 567)

tabii zorla boyle düşüneceksin diyemem ve en doğrusunu Allah bilir.

Posted: Fri Dec 12, 2008 11:16 pm Reply with quote
Silver Member Silver Member
Gender: Female Joined: 28 Apr 2008 Posts: 781 Location: turkey
link icin tesekkurler daa okumadm ama müsait bi vakitte okicam inşaAllah yazdıın yazıyla ilgiliyse şoyle bi yorum yapabilirim ki en nihayetinde alimlerin hem fikir olmadıkları bi konu yani herhangi bi marka icin "emn diilm ama bunun içinde domuz eti/yağı var diolar" dediklerinde biz nası o markadan uzak duruosak bole supheli şeylerden de uzak durmalıyız die dusunuorm belki birz uç bi ornek oldu ama siz bnm de demek istediimi anladınz

Quote:
tabii zorla boyle düşüneceksin diyemem

forumlarn genel amacı fikir paylaşımıdır zaten yoksa burda kimse kimseye kendi fikirlerini dikte etmeye çalışmıo yani tabii ki kendi kararlarımı kendim veriorm! Laughing

All times are GMT
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
The Outlandish forum team
| Elmoro4Life.com | OLVideo | Outlandish-it |