Author Message

The Outlandish Forum Index -> Meclis-i Kelam -> Seyahatname

smee
Posted: Thu Oct 07, 2010 11:51 am Reply with quote
Active Member Active Member
Gender: Female Joined: 19 Aug 2008 Posts: 278 Location: TURKEY
Duydum ki forumun seyyahları gün geçtikçe artıyormuş. Şehirler, ülkeler arası seyahatler yapıyor, bunları forumla paylaşmak için can atıyorlarmış. "Ah keşke bi gezi topiki olaydı gezdiğimiz yerleri anlata anlata bitiremeyedik. mesajlarımızı çektğimiz resimlerle süsleyeydik. 'bi keresinde...' ile başlayan cümleler sarf edeydik..." diye iç geçiriyorlarmış. Ve işte karşınızda o topik!! Neyse lafı fazla uzatmıyor ve sözü kaflı ya bırakıyorum (bunu oy birliğiyle mikrofon kabul etmiştik sanırım Smile )

freedom from cages that limit my mind.
View user's profile Send private message
kaf_dagli
Posted: Thu Oct 07, 2010 4:02 pm Reply with quote
Golden Member Golden Member
Gender: None specified Joined: 02 Jun 2007 Posts: 1339 Location: istanbul//turkey
oow işte ben de bundan korkuyordum insan bu korkar mikrofondan --
bu şekilde benim için çok zor olur heralde sizin merak ettiğiniz sormak istedikleriniz üzerinden gitsek laf lafı açar daha kolay olur sanki Smile çünkü bana -ürdün nasıl geçti diye sorduğunda insanlar ''güzeldi '' diyorum mikrofonu elime alıp sadece bunu soylemem mikrofonun şanına yazık etmek gibime geliyor .

Posted: Thu Oct 07, 2010 6:22 pm Reply with quote
Silver Member Silver Member
Gender: Female Joined: 24 Feb 2007 Posts: 741 Location: istanbul
ürdün'ün pizzaları çok güzelmiş diye duydum, doğru mudur? Laughing

Posted: Thu Oct 07, 2010 6:43 pm Reply with quote
Gender: None specified Joined: 02 Jun 2007 Posts: 1339 Location: istanbul//turkey
ve mikrofon fbmania'nın kafasına doğru fırlatılır Twisted Evil Smile

sıradaki soru

Posted: Thu Oct 07, 2010 8:23 pm Reply with quote
Silver Member Silver Member
Gender: Female Joined: 24 Feb 2007 Posts: 741 Location: istanbul
Quote:
ve mikrofon fbmania'nın kafasına doğru fırlatılır Twisted Evil Smile

acımadı kiii acımadı kii

Quote:
sıradaki soru

bana ne aldın?

Very Happy

Posted: Thu Oct 07, 2010 8:44 pm Reply with quote
Bronze Member Bronze Member
Gender: Female Joined: 31 Dec 2007 Posts: 413 Location: turkiye
tamam tamam editledim hadi,ozur ozur Wink

Last edited by ceren on Fri Oct 08, 2010 8:19 am; edited 1 time in total

Posted: Fri Oct 08, 2010 7:37 am Reply with quote
aşkolsun ya, ozelin genelde mevzu edilmesi ne bileyim hoş değil sanki

Posted: Sat Oct 09, 2010 8:53 am Reply with quote
Quote:
hadi ayrıntıları anlat bize.. nasıl irtibat kurdun orayla? tek başına mısın? orada havalar nasıl (öylesine sorulmuş bir soru değildir. istanbulda kaç gündür yağmur yağıyor, her yeri sel aldı Confused )

yurt nasıl bir yer? yemekleri nasıl? derslerin her gün mü? pratik yapabiliyor musun? yani bizim sultanahmet gibi müsait bir ortam var mı? Smile

heee acık da kültüründen, sosyal ve ekonomik yapısından, ikliminden ve coğrafi konumundan bahset.. dağlar denize paralel mi? hangi ürünler yetiştiriliyor? nooluyorum ya!! Confused

cevaplanması gereken büssürü soru var Laughing
ben en cok resimleri merak ediyom çektin di mi Surprised

kaf_dagli
Posted: Sat Oct 09, 2010 8:39 pm Reply with quote
bir yurt kendi oğrencilerini gotürüyordu ben de kontenjan açığından yararlanarak boşlukları doldurdum o şekilde katıldım.tek başıma değildim gruptuk ve ürdün’e vardığımızda Türk oğrenciler arasında oldukça gozde bir yer olduğunu fark ettik.Başortüsü ve katsayı problemi yüzünden orada okuyan birçok Türk oğrenciyle karşılaştık.Meb bursuyla orada dil oğrenmeye gelen birçok Türk oğrenci de vardı.Yurda gece 1 buçuk 2 gibi vardığımızda Türk kızların bize çay yapması gider gitmez beni benden aldı zaten. Hasılı orda hiç yalnız kalmadık.

Urdün univ. kampüsün içinde bulunan bir devlet yurdunda kaldık.3 katlı 2 cepheden oluşan bir yurt.mesela her bolümün mutfağı ve banyosu ortak .bir bolümde yaklaşık 36 oğrenci kalıyor.odalar 3 kişilik , biraz daha fazla odeyip 2 kişilik odalarda da kalınabilir.Güvenli bir yurttu şoyle ki 10’dan sonra (11’de olabilir unuttum) kampüsün içine girilmiyor 8 ya da 9’dan sonra da yurda giremiyorsunuz.1 dakika geç kalıp tutanak tutulan arkadaşlar oldu.Kendi oğrencilerini belirli bir miktardan sonra yurttan atıyorlarmış biz ise bizden sorumlu olan kişilere haber verilip onlar tarafından paparaya tabii tutuluyorsunuz Smile Bir de şöyle bir şey var misafir oğrenciler ürdün’de ikamet eden birini referans gostermek zorunda geç kalınacağı zaman falan o yurdu arayıp yetkililerle gorüşüyor..11’den sonra gazlar kapanıyor , balkonu bile belirli günlerde bir saatliğine açıyorlardı.Geçen yılki Türk kızlar kaçtığından bu yıl pencerelere demir takmışlar :=) Tam bir hapishane gibiydi yani. Sorumlulara müşrife deniliyor erkekse müşrif . Başmüşrife de tam bir gardiyan gibiydi.zaten ürdünde resmi işler işkence gibi bizimkilere şükre geliyorsunuz.memurlar işinizi halletmeyi lutuf sayıyorlar.ve aman Allahım bir şey soyle kafaları hemen karışıp sinirleniyor.gozünü sevdiğim aynı anda on iş halleden memur kardeşlerim :)Ama diğerler müşrifeler bizi seviyordu orda biz her halimizle çok sevimliydik zaten.müşrife oğrenci ilişkilerinin çok ciddi olması gerekirken müşrifelerden biri bizi düğününe davet etti.boylece ürdün’de bir de koy düğünü gorme şansımız oldu.

düğün şoyleydi kız evinin bahçesine bir çadır kurulmuş yerler toprak ,orta yaş ve üstü kadınlar hilal şeklinde sandalyelere oturmuş ortada kalan alanda genç kızlar kopuyor.Gelin yüksek bir koşede oturmuş düğününü ordan takip ediyor gelinin annesi misafirlere mırra ve şeker gezdiriyor.herkes bir fincandan mırra içti.Bana en enteresan geleni düğün şekeri bir su bardağının içine atılmış ve jelatine sarılmış bir şekilde verildi orda adet oyleymiş enteresan.
Kız tarafı kız evinde yapacağını yaparken erkek tarafı erkek evinde kutlama yapıyor sonra erkek tarafı kız evine gelip kızı alıyormuş daha sonra birlikte bir düğün yapılıyor mu yoksa düğün bitiyor mu oğrenemedim.Bir de düğünlerde mensef dağıtılıyormuş biz erken çıktığımız için mi yoksa düğün sahipleri biraz fakir olduğundan mı bilmiyorum mensef dağıtılmadı bizim düğünde. Müşrifeye gelinliğini anlatsana dediğimiz de Türkler gibi kırmızı kurdele bağlıyacağım demişti. onlarda normalde bağlanılmıyor mu bilmiyorum.Gelinimiz çok güzeldi de damadı goremeden geldik.Tabii düğüne de damgamızı vurduk Türkler olarak gelinden çok ilgi çektik Smile

Yurtta yemek verilmiyordu.tencerenle tavanla kendin pişir kendin ye usulüydü.Diğer oğrenciler bireysel takılıyordu.biz 14 kişi birlikte yiyip birlikte içiyorduk aşiret gibi Smile zaten bizim yemek saatimiz gelince Araplar için mutfak iptal gibiydi..Ama mutfak muhabbetleri güzel oluyordu.Mesela bir gün bizim kızlar çay demlerken bir Arap kız Türk dizilerinde goruyordum hep merak etmiştim siz alt demliğe ne koyuyorsunuz bakabilir miyim demiş ? – onlar nanesiyle şekeriyle birlikte demliyolar çayı- bizim kızlarda açıp – su demişler sadece

Birgün de bizim odaya Filistin’li bir kız geldi elinde kalemiyle kağıdıyla ailesine Türk yemeği yapacakmış da bizden tarif istiyormuş.Birkaç tarif verdik istemedi sonradan anladık ki derdi karnıyarıkmış geçen yılki Türkler yapmış onunda çok hoşuna gitmiş ama karnıyarığı anlatana kadar karnımız yarıldı yani sonunda çizdik artık yaptığında ortaya nasıl bişey çıkacak merak etmiyor değilim.

Yurtta yemek yoktu ama kampüsün içinde büyük bir yemekhane vardı.Lokanta gibi çeşit çeşit yemeği tepsinize alıp hesabı odeyip yiyebiliyorsunuz.Fakat ben sadece bir kere nasılmış diye gormeye gittim.

Genel olarak ürdün yemeklerine gelirsek çorbaları yoktu sadece ramazanda çorba içeriz dedi bir kız .meşhur yemekleri mensef pilavı ve ruz-ı buhari .ikincisinin resmini eklerim.Mensefi yemedim yani yemekhane de yemiştim ama kızlar o gerçek mensef değil dedi safran kattıkları için sarı oluyor.Bir de çok tavuk tüketiyorlar her şeyde tavuk geri dondüğümde uzun müddet tavuk yemedim Smile Tatlılarımız benziyor genelde . Hocalarımızdan biri ürdün lezzetlerini tanıtmak amaçlı sınıfa sürekli tatlı getiriyordu.o yüzden çok tatlılarını yedim tatlıyı seven bir insan olarak hepsi de on numaraydı SmileKünefeleri çok meşhur bir de hakkaten çok comert insanlar biz de bir lokantaya girdiğinizde mümkün olduğunca az koyarlar bunlar mümkün olduğunca bol.

Ama bizim favori yemeklerimiz felafil ve şavurmaydı.felafil nohut,bi kç sebze bir de çeşitli baharatlardan yapılan süper bir atıştırmalık yuvarlak yuvarlak kofte biçiminde bazı yerlerde kalp şeklinde de yapılıyordu Smile şavurma da tavuk doner. ama ekmeği bizimkinden farklı ve içine ozel bir sos katıyorlar değişik bir tat oluyor.Gece gündüz şavurma yiyorduk biz orda sevdik ama abartmamızın sebebi hem en yenilebilir olması hem de sanırım bağımlılık yapmıştı. Smile yanına ayran çok güzel giderdi ama ürdün’de ayran çok yaygın bi içecek değil her yerde bulunmuyor maalesef.
A bir de meyve kokteyleri tabii .şimal kapısından çıknca sefine diye bir dükkan vardı.Çok süper meyve kokteyleri yapıyorlardı.kavun-muz , portakal,havuç vb. benim favorim kiviydi Smile
bir de bu dükkanda kasada duran çocuk çat-pat Türkçeyi oğrenmiş bize hesapları Türkçe soylemeye çalışıyordu.

Bir de Lezzet Istanbul diye bir lokanta vardı.Oraya gidince Türkiye’de gibiydik.Trt açık , duvarlarda İstanbul fotografları , bir iki de olsa Türkçe konuşan garson ,her yerde kral abdullah’ın fotoları asılıyken burada Erdoğan’la Kral Abdullah’ın el sıkışırken çekilmiş fotoğrafları.çocukları başortusuyle okusun diye ürdün’de yaşayan bir Türk açmış burayı .Bunalınca buraya sığınıyorduk.ürdünlüler’de seviyordu çok .tek kusuru sallama çaydı.ürdün’de sallama çay çok yaygın çay isteyip sallama gelince çok bozuldum garsona soyledim o da yeni olmasına bağlayıp daha sonra çay ocağı şeklinde bir bolüm yapılacağını soyledi. amman’a gidince uğrayacağınız ilk mekanlardan biri olmalı.

dersler haftanın 4 günüydü.pratik mevzusu ise daha once çokça bahsettiğim ammice – fusha bir de üstüne üstlük İngilizce tutkuları yüzünden pek mümkün değildi. ama üni içinde pratik yapmak mümkün yurtta da kızlar bize çok yardımcı oluyordu Allah razı olsun.taksiciler falan kimi buldun konuşuyorsun işte. yurt dışında dil oğrenmenin en büyük avantajı konuşmak için mecbur kalmak
grup olarak gitmenin avantajları yanında en büyük dezavantajı birlikte hareket etmek zorunda olmamızdı. Tek başına alıp başımı gidiyorum diyemiyorsun ve tüm gezilere falan birlikte katıldık bu kotü oldu benim için.

of şimdilik bu kadar olsun yoruldum .smee tabiri caizse her kayanın altında fotoğraf çekildik.ortalama bir hesapla 8 makine vardı bir günde her biri 10 foto çekse ve biz orda 2 ay kaldık var sen hesap et. fotoğrafların tamamını hala alamadım kızlardan bir de eklemek için seçmem lazım ama ben müsait oldukça eklerim canım Smile

bu ruz-ı buhari yukarıda bahsettiğim hoca elleriyle yapıp yurda kadar arabasıyla bizim için getirmişti buyur ettiğimizde sadece bizim için değil diğer yabancı müslüman oğrencilere de yaptığını onlara da yetiştirmesi gerektiğini soylemişti.ağzımız açık kaldı harika bir kadındı o ya bir de bir şey getirdiği zaman yoğurdundan suyuna kadar her şeyiyle getirirdi .sadece dua istedi bizden

Uploaded with ImageShack.us

bu da felafil netten buldum siz içün yanındaki yoğurtumsu şey humus - nimete laf denmez ama berbat bişey Smile

Uploaded with ImageShack.us

Posted: Mon Oct 11, 2010 10:28 am Reply with quote
.
Quote:
Geçen yılki Türk kızlar kaçtığından bu yıl pencerelere demir takmışlar :=)

Laughing ya türk kızları orda da mı kaçıyo

Quote:
düğün şoyleydi kız evinin bahçesine bir çadır kurulmuş yerler toprak ,orta yaş ve üstü kadınlar hilal şeklinde sandalyelere oturmuş ortada kalan alanda genç kızlar kopuyor.Gelin yüksek bir koşede oturmuş düğününü ordan takip ediyor gelinin annesi misafirlere mırra ve şeker gezdiriyor.herkes bir fincandan mırra içti.Bana en enteresan geleni düğün şekeri bir su bardağının içine atılmış ve jelatine sarılmış bir şekilde verildi orda adet oyleymiş enteresan.
Kız tarafı kız evinde yapacağını yaparken erkek tarafı erkek evinde kutlama yapıyor sonra erkek tarafı kız evine gelip kızı alıyormuş daha sonra birlikte bir düğün yapılıyor mu yoksa düğün bitiyor mu oğrenemedim

bizim kına geceleri gibi bişey canlandı gozümde

Quote:
Yurtta yemek verilmiyordu.tencerenle tavanla kendin pişir kendin ye usulüydü.

can kurban boyle yurda Smile
Quote:
Mesela bir gün bizim kızlar çay demlerken bir Arap kız Türk dizilerinde goruyordum hep merak etmiştim siz alt demliğe ne koyuyorsunuz bakabilir miyim demiş ?

Laughing
Quote:
bu da felafil netten buldum siz içün yanındaki yoğurtumsu şey humus - nimete laf denmez ama berbat bişey

bu crash n burn de 'damn food' ovgüsüne layık gorulen yemek olsa gerek Laughing
Quote:
smee tabiri caizse her kayanın altında fotoğraf çekildik.ortalama bir hesapla 8 makine vardı bir günde her biri 10 foto çekse ve biz orda 2 ay kaldık var sen hesap et.

8.10.60=ortalama 4800 hadi 800 ü aynı foto olsa... üüühüüüü! hemen ayıklayıp paylaşmalısın hacer yoksa sana hakkımı helal etmem

şaka bi yana şahaneymiş gerçekten Smile anlatıp da bu güz şehir dışına bile uçamamış şu kardeşini özendirdiğin için teşekkürler Crying or Very sad

kaf_dagli
Posted: Tue Oct 12, 2010 11:08 pm Reply with quote
Smile ya kusura bakmayın yoğunluktan otürü pek ilgilenemiyorum topikle istiyorum aslında gerçekten anlatmayı ama vakit...fotoları ayıklayana kadar size Urdün'deki Filistin Mülteci Kampının fotolarını gostereyim gizlilik ayarını değiştirdim hepinizin gormesi lazım Smile

Urdün'de bize gonüllü olarak Tefsir dersleri veren bir hoca vardı Muhammed Reyyan ,Urdün şeriat fakültesi oğretim gorevlisiydi .Muhteşem bir adamdı.Neyse kendisi aslen Filistinli ve bu mülteci kampında büyümüş tabii onun çocukluğunda şimdiki gibi 2 odalı evler bile yokmuş çadırda büyümüş bizde kendisine kampa gitmek istediğimizi soyledik ve bize i araç ve orada rehberler hazırlayarak bu ziyareti gerçekleştirmemizi sağladı.gelmemize bir kaç gün kala yaptığımız bir ziyaretti ama ürdün'deki en güzel günümdü diyebilirim.gozlerim değişti .neyse sonra konuşuruz uzun uzun

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1561655718072&set=a.1561651157958.2073450.1135687010&ref=fbx_album#!/album.php?aid=2073450&id=1135687010

All times are GMT
Page 1 of 1
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
The Outlandish forum team
| Elmoro4Life.com | OLVideo | Outlandish-it |